Akademia szkoli operatorów CCTV dla Gdyni Drukuj
4 grudnia 2009

Akademia Monitoringu Wizyjnego 23-30 listopada przeprowadziła pilotażowe szkolenie przygotowujące osoby bezrobotne do pracy operatora miejskiego systemu monitoringu wizyjnego. W pierwszym kwartale przyszłego roku Gdynia uruchomi system 100 kamer i nowe Centrum Nadzoru, które będzie obsługiwane przez cywilnych pracowników Straży Miejskiej.

Akademia Monitoringu Wizyjnego wyszła naprzeciw zapotrzebowaniu gdyńskiej Straży Miejskiej. W krótkim czasie przygotowała projekt na podstawie przedstawionych wytycznych. Trenerzy Akademii opracowali dedykowane szkolenie składające się z trzech bloków tematycznych

  • CCTV Sztuka prowadzenia nadzoru i mowa ciała, czyli elementarz skutecznego nadzoru, m.in. rola operatora i działanie systemu CCTV, etapy i dynamika zdarzeń, role osób w zdarzeniu, różne typy sprawców i zagrożeń, profilowanie miejsc, osób i zdarzeń, efektywne wykorzystanie kamer – ujęcia, ograniczenia widzenia, zasady tworzenia nagrań spełniających kryteria materiału dowodowego; mowa ciała jako podstawowe narzędzie pracy operatora – rozpoznawanie zachowań które pozwalają przewidywać i wykrywać zdarzenia.

  • Komunikacja interpersonalna w ujęciu NLP – zasady skutecznego komunikowania się i przekazywania informacji, indywidualne systemy reprezentacji i ich wpływ na porozumiewanie się, komunikowanie perswazyjne – budowanie komunikatów perswazyjnych i ukryta siła słów, skuteczna komunikacja jako sposób na rozwiązywanie problemów i konfliktów w pracy.

  • Aspekty prawne prowadzenia nadzoru CCTV w przestrzeni publicznej – podstawy prawne miejskiego systemu CCTV, podstawowe definicje Kodeksu karnego i Kodeksu wykroczeń; rozumienie zdarzeń – wykroczeń i przestępstw, obserwowanych na monitorach miejskiego systemu CCTV pod kątem przepisów prawa.


Grupowe zdjęcie uczestników szkolenia

W szkoleniu wzięło udział 20 uczestników. Przez 6 dni odbyli 36 godzin zegarowych zajęć, podzielonych na dwudniowe bloki tematyczne. Większość po raz pierwszy zetknęła się z tematyką monitoringu wizyjnego. Trenerzy postawili na aktywne uczestnictwo - pracę w grupach i dyskusje, żeby przyszli operatorzy mogli wykorzystać nową wiedzę już w pierwszym dniu pracy. Zajęcia dot. sztuki prowadzenia nadzoru i aspektów prawnych zakończyły się testami. Dzięki intensywnej pracy trenerów i świetnej atmosferze podczas szkolenia, wszyscy uczestnicy osiągnęli wysokie wyniki.

Poszczególne bloki tematyczne zostały przygotowane i przeprowadzone przez doświadczonych trenerów Akademii Monitoringu Wizyjnego. W ankietach ewaluacyjnych uczestnicy wysoko ocenili ich pracę i prezentowaną wiedzę.Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni sfinansował udział osób bezrobotnych w szkoleniu. Straż Miejska w Gdyni zapowiedziała kolejną edycję projektu w przyszłym roku.

Przyszłym operatorom miejskiego systemu monitoringu wizyjnego w Gdyni życzymy wysokiej skuteczności! Zespół Akademii Monitoringu Wizyjnego.

Plaża, Skwer Kościuszki i Sea Towers w Gdyni